Fizy vs Grooveshark: Internet Muzik Pazarında Sıkı Yarış!

Temmuz 26, 2010

[Aşağıdaki yazı, benim tarafımdan Bilkent IEEE Öğrenci Kolu’nun Teknoloji 101 adlı e-dergiye yazılmıştır. Tarihi: 3 Şubat 2010]

Müziksiz yaşayamam mı diyorsunuz? O kadar ileri düzey olmasa da müzik dinlemek sizin için önemli bir kavram mı? Keyfinizin yerinde olduğunda ya da aksine derdiniz olduğunda, ve bunun gibi birçok ruh halinde müzik her zaman yanı başınızdadır. Beethoven’ın da dediği üzere: “Müzik ruhsal ve duygusal yaşam arasındaki arabulucudur.” Konumuz müziğin toplum üzerindeki önemi değil tabiki de. Bu yazıda , müzik paylaşımının internet pazarındaki durumundan bahsedeceğim.

Bilgisayarınızda dinlemek istediğiniz parçaları ayarlamak zor mu geliyor? Ya da istediğiniz arşive bir türlü ulaşamıyor musunuz? En kötüsü de bilgisayarınızda müzik için yeterince yer yok mu? Ve belki bir ihtimal -yasal olmayan bir şekilde- şarkı indirmek hoşunuza gitmiyor mu? O zaman sizlere de Müzik Paylaşım sitelerini kesinlikle öneriyorum. Müzik paylaşım siteleri size sınırsız (iddiaları o yönde) müzik arşivine ulaşım sunuyor. Bunlardan en bilinir 2 tanesi, Fizy ve Grooveshark.

Bahsi konu olan bu siteler herhangi bir şekilde bilgisayarınıza bir program kurmadan, paralı üyelik gerektirmeden, ve iddia ettikleri kadar büyük bir müzik arşivini sunuyorlar. İhtiyacınız olan tek şey: internet erişimi… Ve her sitenin marketteki diğer rakiplerine kıyasla, üstünlükleri ve eksiklikleri bulunmakta. Bu yazımda da en çok kullanılan 2 müzik paylaşım sitesinin karşılaştırmasını yapacağız.

Öncelikle ekran görüntülerine yani ara yüz denilen kısımlara bakarsak, Fizy Grooveshark’a göre çok daha basit durmaktadır ve standart olması gereken seçeneklerle olanaklarını sunmaktadır. Grooveshark ise daha görsel ağırlıklı olmakla birlikte, günümüzdeki popüler web tasarım düzeni kullanılmıştır. Ancak her ikisinin de aynı işi yaptığını, hatta Fizy’nin daha hızlı ve kaliteli sunduğunu göz önünde bulundurursak, bu karşılaştırmayı bir bakımdan Google – Yahoo karşılaştırmasına benzetebiliriz.

Görsellik dışında bir fark yok mu derseniz de, her iki sitenin de artıları ve eksilerinden bahsedelim.

Fizy, Grooveshark’a kıyasla daha hızlı bir şekilde aradığınız parçaları buluyor ve size sunuyor. Bunun nedeni, Grooveshark parçaların birçoğunu kendi veritabanında tutarken, Fizy tıpkı bir arama motoru gibi internet üzerinde aradığınız kriterlere en uygun olanları size sunuyor. Veritabanında yaşanacak bazı sorunlar Grooveshark’ın servis hızını aksatırken, aynı durum Fizy’de pek yaşanmamaktadır.

Video izleyebilme! Fizy’yi Grooveshark’tan bir adım öne taşıyan bir özelliği de aradığınız kriterlere uygun parçaların haricinde videolar da buluyor ve size sunuyor. Bir uyarı ise hızlı servis sunmak Fizy’de temel prensip olduğu için videoları yüksek kalitede (HQ-HD) izlemeyi beklemeyin.

Zamanında Musicovery sitesinin başarılı bir algoritmasını da uyguluyor Fizy. Parça seçimi ile ilgilenmek istemiyorsanız, ruh halinize göre rastgele ve başarı elde etmiş şarkıların çalmasını mı istiyorsunuz? Fizy bu özelliği de sunuyor.

Grooveshark’ın renk seçimleri, tasarımları ve kullanıcıya sunduğu görsel olanakları Fizy’den çok çok daha iyi durumda, bu yadsınamaz bir gerçek. Ve kullanım hızına veya kolaylığı ile pek ilgilenmiyorsanız Grooveshark daha iyi bir tercih olabilir.

Her iki site de üyeliklerini bedava yaptırıyor ve bütün olanaklarından faydalanmanızı sağlıyor. İstediğiniz gibi şarkı listeleri oluşturabiliyor, parçaları bunlara göre gruplandırabiliyor ve istediğiniz zaman dinleyebiliyorsunuz. Şarkıları kesinlikle indirme gibi bir durumu olmadığı için de yasal olmayan o işe bulaşmıyorsunuz.

Son olarak yapacağım karşılaştırma ise sitedeki reklamlar… Fizy’de en fazla 2 adet reklam ile karşılaşıyorsunuz bunlardan birini isteğe bağlı olarak siteden kaldırabiliyorsunuz, diğeri de yukarıda alınmış bir ekran görüntüsünde görüleceği üzere, çok ufak reklamlardır.

Aynı şeyi Grooveshark için söyleyemeyeceğim maalesef. Grooveshark’ın ilk ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, büyük bir kısım reklam için ayrılmış ve bu reklamı kaldırabilmeniz için aylık 3 dolar ödemeniz gerekiyor…

Basitlikten, kullanım kolaylığından yana olanlar için Fizy, görsellikten ve kullanım şıklığından yana olanlara da Grooveshark’ı kullanmalarını öneriyorum kısacası… Bilgisayarlarda müzik arşivleme sıkıntısına son diyorum -tabi internet erişiminiz varsa-

C. Serkan Baydin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: